The King's (The Cathedral) School

Peterborough

Sports Round-up, Autumn Term 1

All the results from the first 7 weeks of the 2022-23 academic year

Hockey

U13 v Bourne Grammar School A, lost 3-2 (Goals: Flo Lyons, Amy Billyard - Player of the Match: Amy Billyard)

U13 B v Bourne Grammar School B, won 1-0 (Goal: Erin Brassington - Player of the Match: Noor Hussain)

U14 v Bourne Grammar School, won 2-1 (Goals: Rosie Ackerman, Emma Billyard - Player of the Match: Elsa Antonio)

U14 v Lincoln Minster School, lost 2-3 (Goals: Freya Harris, Alicia Payne - Player of the Match: Alicia Payne)

U15 v Bourne Grammar School, won 2-1 (Goals: Vidushi Singhvi (2) - Player of the Match: Labibah Farah)

U15 v Lincoln Minister School, won 3-1 (Goals: Eve Burgess, Ruby Hynes, Vidushi Singhvi - Player of the Match: Vidushi Singhvi)

U18 v Bourne Grammar School, lost 1-2 (Goal: Carys Attwell - Player of the Match: Poppy Harris)

County Tournament @ Ely U18, played three, won three

U14 County final v St Mary’s School (Cambridge), won 1-0 (Goal: Millie Clair - Player of the Match: Emma Billyard)

U14 B team v St Mary’s School (Cambridge) B, drew 1-1 (Goal: Ella Lynes - Player of the Match: Chloe Burton)


Netball

District Tournaments

  • Year 9 – knocked out in the group stages
  • Year 10 – Semi-finalists
  • Year 11 – knocked out in the group stages
  • Seniors – Winners

Year 10 v Sir Harry Smith Community College, won 18-0 (Player of the Match: Ruby Blakeley)

Year 11 v Sir Harry Smith Community College, won 23-17 (Player of the Match: Natalie Tunkuda)


Cross Country

Fenland League at Crowland

U13 Girls’ A team came 2nd, while the B team came 11th

Individuals: Ruby Duncan 6th, Zara Harrison 13th, Hannah Fitzjohn 14th, Freya Gyselings 18th  

U13 Boys’ A team cam 4th, while the B team came 13th

Individuals: Dan Krolik 14th, Jonty Anderson 15th

U15 Girls’ A team came 2nd, the B team came 5th, and the C team came 6th

Individuals: Rosie Ackerman 2nd, Freya Harris 3rd, Lilly Davis 9th, Alicia Payne 13th, Kaitlin Froggitt 17th, Emma Billyard 20th  

U15 Boys’ A team came 2nd, the B team came 5th and the C team came 10th

Individuals: Freddie Muir 2nd, Ben Garfield 7th, Leo Douglas 9th, George Buckle 10th, Billy Hynes 13th, Charlie Linnell 20th

 

Fenland League at Hampton College

U13 Girls’ A team came 3rd

Individuals: Ruby Duncan 8th, Freya Gyselings 11th, Zara Harrison 12th

U13 Boys’ A team came 4th, while the B team came 11th

Individuals: Dan Krolik 21st

U15 Girls’ A team came 2nd, while the B team came 5th

Individuals: Ruby Hynes 4th, Rosie Ackerman 5th, Freya Harris 9th, Alicia Payne 16th, Emma Billyard 20th 

U15 Boys’ A team came 8th

Individuals: Freddie Muir 5th


Football

Year 7 v City of Peterborough Academy, drew 4-4 (Goals: Sammy Spencer, Noah Weston, Oliver Drake, Michael Eze - Man of the Match: Joshua Anderson)

Year 8 v Queen Katherine Academy, won 6-0 (Goals: Oliver Cokaj, Lucas Schneider, Joshua-James Shodimu, Daniel Krolik, OG - Man of the Match: Joshua-James Shodimu)

Year 8 v Thomas Deacon Academy, lost 0-3 (Man of the Match: Ashleigh Ohiomojie)

Year 9 v Ken Stimpson Community School, lost 1-2 (Man of the Match: Mirza Rehman)

Year 9 v Nene Park Academy, lost 1-4 (Goal: Mirza Rehman - Man of the Match: Ashleigh Ohiomojie)

Year 9 v City of Peterborough Academy, lost 0-6 (Man of the Match: Mirza Rehman)

Year 10 v Thomas Deacon Academy, won 4-1 (Goals: Freddie Muir (2), David Shodimu, George Buckle - Man of the Match: Freddie Muir)

Year 10 v Queen Katherine Academy, won 5-1 (Goals: Freddie Muir, David Shodimu, Leo Douglas (3), Abdur Rehman - Man of the Match: Leo Douglas)

Year 10 v Nene Park Academy, drew 1-1 (Goal: Charlie Garrod - Man of the Match: Charlie Garrod)

Year 11 v Queen Katherine Academy, won 5-1 (Goals: Oliver Baldaro (4), Harry Pinguenet - Man of the Match: Oliver Baldaro)

Year 11 v City of Peterborough Academy, won 10-1 (Goals: Buddy Lamb, Jordan Chiname, Freddie Muir, Charlie Garrod, Jonny Aig-Imoru (3), Oliver Baldaro (2), OG - Man of the Match: Charlie Garrod)

1st XI v The Peterborough School, won 3-0 (Goals: Sorn Sodhi (2), Dan Tarver - Man of the Match: Sorn Sodhi)

1st XI v Arthur Mellows Village College, lost 1-4


Rugby

1st XV v Spalding Grammar School, lost 14-68 (Tries: Theo Forbes - Cons: Finley Lyons 2 - Man of the Match: Tom Lister)

U15 v Spalding Grammar School, won 24-7 (Tries: Ewan Camelford (2), Oliver Burpitt, Alex Moller-Green - Cons: Freddie Muir (2) - Man of the Match: Ewan Camelford)

U14 v Spalding Grammar School, lost 24-42 (Tries: Jude Watson-Lunn (2), Robbie Jones, Tom Schofield-Jafar - Cons: Jude Watson-Lunn (2) - Man of the Match: Robbie Jones)

 

Girls’ Touch Rugby

Peterborough District Tournament at PRUFC

U12

v Thomas Deacon Academy A, Won 4-1

v Thomas Deacon Academy B, Drew 0-0

v Spalding High School, Lost 0-2

v The Peterborough School, Drew 1-1

U14 – 2nd Overall

v Stamford School A, lost 3-4

v Stamford School B, won 5-0

v Spalding High School, won 3-1

v The Peterborough School, won 2-1

U16 – 2nd Overall

v Bourne Grammar School A, won 1-0

v The Peterborough School, won 2-1

v Bourne Grammar School B, lost 0-2

v Marshlands School, won 3-2


Table Tennis

Peterborough Schools Tournament

U14 Winner: Fergus Petrie

U14 Runner-up: Leon Piqueras Sobieralski

U16 Winner: Terry Zheng

U16 Runner-up: William Wu


Basketball

Seniors v Oundle, lost 31-33

Most Valuable Player: Linuka Gunasekara

Year 11 v Oundle, won 34-27

Most Valuable Player: Anom Chitambira


Colour Run

Living Sport, hosts of the Cambridgeshire & Peterborough School Games Colour Run event, welcomed over 500 young people to Milton Country Park on Thursday 29 September 2022 for a day full of colour and fun.

This year’s event included local partners from across the county to deliver some pop-up and interactive activities and offer the Year 7 and Year 8 students new activities to explore. Some of these included ‘blend your own smoothie’ bikes, a climbing wall, archery, table tennis, crazy golf, badminton, boxing, healthy lifestyle & education sessions, inflatable football targets and more.


Interhouse Competitions

Rugby

Year 8 – Winners St. Chad’s

Year 9 – Winners St. Chad’s

 

Hockey

Year 8 – Winners School                                                              

 

Netball

Year 9 – Winners St. Chad’s

 

Football

JD1 – Winners St. Oswald’s

JD2 – Winners St. Oswald’s